Certyfikat SSL – dlaczego jest tak ważny?

Jeśli obecnie posiadasz stronę internetową to potrzebujesz SSL. Certyfikat SSL nie jest już luksusem, a koniecznością.

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL (Secure Sockets Layer) to bezpieczny sposób przesyłania danych przez Internet. Szyfruje wszystkie przychodzące dane, dzięki czemu można je bezpiecznie przesłać z serwera do przeglądarki. Uniemożliwia to osobom trzecim dostęp do danych użytkownika.

Po otrzymaniu certyfikatu SSL Twoja witryna korzysta z protokołu https, a znak kłódki jest wyświetlany w przeglądarce użytkownika, gdy ten uzyskuje dostęp do Twojej witryny. HTTPS oznacza tutaj Hypertext Transport Protocol Security.

Poniżej pięć głównych korzyści dla których warto posiadać certyfikat SSL

Certyfikat SSL chroni dane

Podstawową funkcją certyfikatu SSL jest ochrona komunikacji serwer-klient. Podczas instalacji SSL każdy bit informacji jest szyfrowany. Pisząc prościej: dane są zablokowane i mogą zostać odblokowane tylko przez zamierzonego odbiorcę (przeglądarkę lub serwer), ponieważ nikt inny nie może mieć klucza do ich otwarcia. Podczas obsługi poufnych danych, takich jak identyfikatory, hasła, numery kart kredytowych itp., SSL pomaga chronić przed armią złośliwych hakerów i skimmerów. Ponieważ dane są przekształcane w nieczytelny format przez SSL, umiejętności hakerów muszą być coraz lepsze wobec technologii szyfrowania certyfikatów SSL.

Certyfikat SSL potwierdza Twoją tożsamość

Drugim podstawowym zadaniem certyfikatu SSL jest uwierzytelnienie strony internetowej. Weryfikacja tożsamości jest jednym z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieci. Nie ma wątpliwości, że Internet jest coraz bardziej zwodniczy. Zdarzały się przypadki, w których ludzie stracili sporo pieniędzy na fałszywych stronach internetowych. Tutaj w grę wchodzi certyfikat SSL.

Jeśli chcesz zainstalować certyfikat SSL , musisz przejść przez proces weryfikacji ustanowiony przez niezależną stronę trzecią o nazwie Urząd Certyfikacji (CA) . W zależności od typu certyfikatu urząd certyfikacji weryfikuje tożsamość Ciebie i Twojej organizacji. Gdy już udowodnisz swoją tożsamość, Twoja witryna otrzyma certyfikat zaufania potwierdzający Twoją uczciwość. Widząc je, użytkownicy wiedzą, z kim rozmawiają.

Pomyśl o tym jako o zweryfikowanych kontach na Twitterze. Jedyną różnicą jest to, że zamiast konta na Twitterze musisz zweryfikować swoją tożsamość na stronie internetowej. Taka weryfikacja daje pewność, że żaden oszust nie stworzy fałszywej strony internetowej podszywającej się pod Twoją. Z technicznego punktu widzenia nazywa się to phishingiem . W ten sposób SSL pomaga użytkownikom dotrzeć do Twojej prawdziwej witryny, chroni użytkowników przed oszustwami i poprawia Twoją reputację.

Lepszy ranking w wyszukiwarkach

W 2014 r. Google wprowadził zmiany w swoim algorytmie, aby zapewnić przewagę witrynom obsługującym protokół HTTPS . Widać to w różnych badaniach przeprowadzonych przez ekspertów SEO na całym świecie. Przeprowadzono badania które pokazuje silną korelację między HTTPS a wyższymi rankingami wyszukiwarek.

Chcesz być wyżej w wynikach wyszukiwania Google? Musisz mieć certyfikat SSL.

Certyfikat SSL pomaga spełnić wymagania PCI/DSS

Jeśli akceptujesz płatności online, musisz wiedzieć co nieco o wymaganiach PCI/DSS. Aby otrzymywać płatności online, Twoja witryna musi być zgodna z PCI. Posiadanie zainstalowanego certyfikatu SSL jest jednym z 12 podstawowych wymagań stawianych przez branżę kart płatniczych (PCI).

Dlatego SSL jest niezbędny, a w szczególności jak posiadasz na swojej stronie płatności np. w sklepie internetowym.

Certyfikat SSL poprawia zaufanie klientów

Oprócz szyfrowania i uwierzytelniania, certyfikaty SSL mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia zaufania klientów. Łatwe do zidentyfikowania znaki informują użytkowników, że przesyłane przez nich dane będą zabezpieczone. A jeśli zainstalowałeś OV lub EV SSL, mogą zobaczyć szczegóły Twojej organizacji. Gdy dowiedzą się, że jesteś legalnym podmiotem, znacznie chętniej nawiążą z Tobą interesy, a nawet ponownie odwiedzą Twoją witrynę.

Google czyni SSL obowiązkowym w 2018 r.

Aby zapewnić bezpieczniejsze przeglądanie sieci od 2018 r., Google zdecydowało się oznaczyć witryny, które nie mają zainstalowanego certyfikatu SSL/TLS w swojej witrynie. Jeśli ktokolwiek nie zastosuje się do tej zasady, wszystkie popularne przeglądarki internetowe używane na całym świecie, takie jak Google Chrome i Firefox, Mozilla ukarzą go, wyświetlając komunikat ostrzegawczy „Niezabezpieczony” na pasku adresu URL. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości strona internetowa może zostać nawet zablokowana do załadowania w przeglądarce. Bez względu na to, jaką masz witrynę, od osobistego bloga do dowolnego portalu zakupowego, SSL jest obowiązkowe, a nieprzestrzeganie go może spowodować utratę odwiedzających, z czym właściciel witryny nie chciałby się zmierzyć.

Wiele firm oferuje podstawowe certyfikaty SSL np. serwis nazwa.pl który oferuje certyfikaty już od 50zł za pierwszy rok.

Share
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj nasz artykułx