Dropshipping – czyli każdy może mieć swój własny sklep internetowy bez konieczności posiadania własnego magazynu z towarem. W związku z tym prowadzący sklep internetowy może skupić się jedynie na pozyskiwaniu klientów oraz na ich obsłudze. Poniżej znajduje się opis tego modelu współpracy oraz przedstawiamy koszty z jakimi trzeba się liczyć rozpoczynając współpracę z hurtowniami.

Etapy realizacji zamówienia w modelu Dropshipping:

  • Klient zamawia wybrany produkt w naszym sklepie internetowym, opłaca je z góry lub wybiera wysyłkę pobraniową.
  • Po zakupie produktu przez klienta składamy zamówienie na ten produkt w hurtowni. Jako adres wysyłki podajemy adres klienta.
  • Klient otrzymuje przesyłkę z zamówionym produktem prosto z hurtowni.

 

dropshipping

Zalety dropshippingu:

  •  Mniejszy kapitał na uruchomienie sklepu.
    Przede wszystkim nie trzeba inwestować dużych pieniędzy na wynajem magazynu oraz na zatowarowanie. Jedyny wydatek jaki ponosimy to stworzenie sklepu internetowego i integracja go z hurtownią.
  • Brak kosztów i oszczędność czasu.
    Zaletą jest brak kosztów związanych z obsługą magazynu, zatrudnieniem pracowników, opłatami za wynajem, ubezpieczeniem. Nie musimy się zajmować logistyką, pakowaniem towaru, przekazywaniem paczek kurierowi. Dlatego jedyną naszą pracą tutaj jest przekazanie zamówienia do hurtowni.
  • Pewny zysk
    Zamawiamy w hurtowni jedynie te produkty, które udało nam się już sprzedać klientowi. Przede wszystkim mamy tutaj pewność zysku ponieważ mamy już gotowe zamówienie od klienta.
  • Szeroki wybór produktów.
    W związku z brakiem konieczności magazynowania towaru w naszym sklepie możemy umieścić wiele tysięcy produktów które oferuje dana hurtownia. Hurtownie dodatkowo udostępniają nam zdjęcia i opisy tych produktów, dlatego umieszczenie ich w sklepie odbywa się automatycznie bez konieczności umieszczania ręcznie każdego produktu.
  • Sprzedaż produktów poza sklepem internetowym.
    Produkty ze sklepu internetowego możemy sprzedawać w serwisach jak Allegro czy eBay. Dzięki dodatkowemu narzędziu wystawienie paru tysięcy aukcji jest bardzo proste i całkowicie zautomatyzowane. Zamówienia ze wszystkich serwisów i ze sklepu internetowego będą się pojawiać w jednym miejscu co bardzo ułatwi zarządzanie nimi.
  • Mobilność.
    W przeciwieństwie do prowadzenia sklepu z własnym magazynem, tutaj swoją pracę możesz wykonać z każdego miejsca na Ziemi. Przede wszystkim wystarczy jedynie połączenie z Internetem aby móc przekazywać zamówienia do hurtowni. Niewątpliwie jest to bardzo duża zaleta tego modelu sprzedaży

Jedyna wada w modelu Dropshipping:

  • Rozliczenie z klientem
    Jedyną wadą tego modelu jest rozliczenie się z klientem, a dokładniej przekazanie klientowi dowodu zakupu (paragonu lub faktury). Jeśli chodzi o fakturę to większość hurtowni rozwiązuje ten problem. Wystarczy im wysłać taką fakturę w formie elektronicznej i dołączona zostanie ona do przesyłki. Niestety odnośnie paragonu to my musimy dostarczyć do klienta końcowego paragon (dotyczy to firm które posiadają kasę fiskalną). Odbywać się to może poprzez osobne dosłanie paragonu w kopercie do klienta. Problem dostarczania paragonów zostanie (miejmy nadzieje, że niedługo) rozwiązany jak wprowadzony zostanie paragon elektroniczny czyli e-paragon, który klient będzie otrzymywał drogą internetową.

Najczęściej zadawane pytania:

Chcę sprzedawać produkty w modelu dropshipping. Czy muszę posiadać działalność gospodarczą?
Tak. Jeśli chcesz prowadzić legalną sprzedaż w Internecie potrzebujesz do tego działalności gospodarczej.

Czy trzeba płacić za korzystanie z modelu sprzedaży dropshipping?
Większość hurtowni nie pobiera opłat za ten model sprzedaży i udostępniają wszystkie dane za darmo. Istnieją jednak hurtownie, które posiadają opłatę aktywacyjną, abonament miesięczny lub opłatę za korzystanie z pliku XML.

Czy muszę zamówić kuriera do odbioru paczki z hurtowni?
Nie. Większość hurtowni oferuje wysyłkę przez swojego kuriera co jest niezwykle wygodne. W niektórych hurtowniach jest możliwość zamówienia swojego kuriera (zazwyczaj do przesyłek za pobraniem)

Jak wygląda rozliczenie przesyłek “za pobraniem”?
Są tutaj różne możliwości. Przy wysyłce kurierem zamówionym przez nas pobranie wędruje bezpośrednio na nasze konto. W tym przypadku trzeba za towar zapłacić przed wysłaniem. Przy wysyłce przez kuriera hurtowni pobranie jest wysyłane na konto hurtowni i później różnica w cenie może być do nas przesłana na konto lub za tą kwotę możemy złożyć kolejne zamówienia.

Kto wysyła paragon lub fakturę?
Twoim obowiązkiem jest dostarczenie do klienta końcowego paragonu lub faktury.

Jak wgrać do mojego sklepu produkty z hurtowni?
Hurtownie udostępniają pliki w formacje XML lub CSV w których zawarte są dane wszystkich produktów oferowanych przez hurtownię. Wgranie produktów do sklepu odbywa się automatycznie. Przede wszystkim wystarczy jedynie wskazać plik i poczekać aż produkty wraz ze zdjęciami i opisem zostaną umieszczone w sklepie.

Hurtownia udostępnia pliki XML o różnych strukturach. Który wybrać?
Należy wybrać plik XML o strukturze którą będzie obsługiwał nasz sklep. Musimy zapoznać się z możliwościami naszego sklepu, ponieważ różne hurtownie mogą stosować różne budowy takich plików. Oznacza to, że nie da się zaimportować pliku XML otrzymanego z dowolnej hurtowni bez napisania odpowiedniego modułu importu.

Jesteś zainteresowany taką formą sprzedaży? Napisz do nas na biuro@itek.pl lub poprzez formularz na podstronie kontakt. Otrzymasz ode mnie informację w jaki sposób szybko i tanio taki sklep stworzyć.

Share
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj nasz artykułx