Oszuści na OLX – nie daj się oszukać

Oszuści na OLX – jak uniknąć oszustwa?

OLX jest platformą sprzedaży gdzie można spotkać najwięcej oszustów. Oszuści na OLX wymyślają co chwilę nowe metody aby wyłudzić od nas pieniądze. Najczęściej ofiarami są osoby które chcą szybko sprzedać swoje rzeczy i przez nieuwagę oraz brak czujności podają swoje dane do kart kredytowych. Oszuści stosując swoje metody wykorzystują do tego komunikator WhatsApp. Poniżej przedstawię najczęściej stosowane trzy metody jakie stosują oszuści oraz jak się przed nimi przestrzec.

Fałszywe linki z zapłatą.

Wystawiłeś przedmiot w serwisie OLX. Po jakimś czasie odzywa się do Ciebie na WhatsApp osoba zainteresowana Twoim przedmiotem. Przeprowadza normalną rozmowę z Tobą nie wzbudzając żadnych podejrzeń. Tutaj metoda polega na tym, że oszust po chwili pisze, że zapłacił za przedmiot poprzez OLX i podaje link do strony na której możemy to potwierdzić i odebrać pieniądze. Po wejściu na stronę łudząco przypominającą stronę OLX widzimy formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty kredytowej lub debetowej.

Tutaj niektórzy oszuści dodają nawet pole gdzie możemy wpisać stan naszego konta (aby wiedział ile maksymalnie może nam ukraść). Po wypełnieniu formularza przychodzi do Ciebie SMS z banku z kodem autoryzacyjnym. Nie czytasz SMSa dokładnie i wpisujesz kod do formularza. W tym momencie Twoja karta zostaje dodana do Google Pay lub Apple Pay którymi zarządza oszust. Bardzo szybko Twoje konto zostaje wyczyszczone. Oszust płaci Twoją kartą za pomocą wyżej wymienionych aplikacji płatniczych albo wypłaca pieniądze z bankomatu.
Podobną metodę oszuści stosują wysyłając link do strony łudząco podobnej do strony Inpost.

Jak uniknąć oszustwa?

– zwróć uwagę na link który wysyła oszust. Jak płatność jest przez OLX to dostaniesz taką wiadomość od OLX na adres e-mail. OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu czy do podania danych aby taką zapłatę odebrać.
– jak już kliknąłeś na link wysłany przez oszusta to zwróć uwagę na adres zawarty w linku. Jeśli nie jest w domenie OLX.pl to wiadomo, że jest to oszustwo. Takie strony są tak zrobione, że są w 99% podobne do strony OLX. Najlepszą radą tutaj jest aby nie klikać w ogóle w takie linki. Tym bardziej jak ktoś je wysyła poprzez WhatsApp.
– zwróć uwagę na SMS wysłany z banku. W takim SMSie zawsze jest napisane czego dotyczy i co autoryzujesz.

Zostałeś oszukany? Co robić?

– w pierwszej kolejności skontaktuj się ze swoim bankiem aby zastrzec swoją kartę. Karta po zastrzeżeniu przestanie również działać w aplikacjach płatniczych jak Google Pay czy Apple Pay.
– powiadom Policję o oszustwie

Nieznajomość metody płatności BLIK

Zdarzają się oszustwa które polegają na wyłudzeniu 6-cyfrowego kodu BLIK. Niewiedza użytkowników polega na tym, że nie wiedzą, że BLIK nie służy do odbioru pieniędzy a jedynie do wysyłki.
Oszuści na OLX zazwyczaj proszą o kod BLIK tłumacząc się tym, że są za granicą i nie chcą płacić prowizji za przelew pieniędzy.
Generujemy kod BLIK w aplikacji bankowej i podajemy go oszustowi myśląc, że odbierzemy płatność za przedmiot. Oszust w tym momencie np. w bankomacie wprowadza kod BLIK i kwotę jaką chce nam ukraść. Do nas przychodzi potwierdzenie na telefon i oczywiście nie czytając go dokładnie potwierdzamy wszystko. W tym momencie kwota jaką oszust wpisał znika nam z konta. Zostaliśmy oszukani.
Pamiętajcie, że BLIK nie służy do odbioru płatności! Używamy go tylko jak chcemy zapłacić szybko za zakupy w Internecie, jak chcemy wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty lub jak chcemy przesłać komuś szybko pieniądze.

Uważaj komu podajesz swój numer konta.

Za tym kryje się kolejna mniej znana metoda oszustów. W tej metodzie uczestniczy dwóch nieświadomych użytkowników i oczywiście oszust. Aby ułatwić zrozumienie metody nazwiemy ich następująco:
– Ty – osoba sprzedająca przedmiot oszustowi
– kupujący – osoba kupująca przedmiot od oszusta
– oszust – osoba kupująca przedmiot od Ciebie oraz sprzedająca go kupującemu.

Sprzedajemy przedmiot np. na OLX i odzywa się do nas osoba (oszust) zainteresowana kupnem. Oszust chce nam zapłacić za przedmiot zwykłym przelewem bankowym i prosi o nasze dane: imię i nazwisko oraz numer konta. My chcąc sprzedać dany przedmiot oczywiście te dane podajemy. Oszust w międzyczasie sprzedaje ten lub inny przedmiot za tą samą cenę i ten przedmiot zostaje kupiony przez innego użytkownika (kupującego). Oszust podaje kupującemu Twoje dane do przelewu i pieniądze za ten przedmiot trafiają do Ciebie. W ten sposób otrzymujesz pieniądze i wysyłasz przedmiot do oszusta. Jedna z ofiar płaci drugiej za przedmiot, który otrzymuje oszust.
W tej metodzie wydaje się, że ofiarą jest tylko osoba kupująca przedmiot od oszusta. Ty otrzymałeś pieniądze za przedmiot i nie wnikałeś kto zrobił przelew. Ostatecznie jednak to do Ciebie osoba kupująca przedmiot od oszusta ma pretensje i posądza Ciebie o oszustwo.

Oszuści na OLX – podsumowanie

Przede wszystkich trzeba być świadomym w jaki sposób działają usługi z jakich korzystasz. Nie rób niczego na szybko i nie ufaj obcej osobie. Zwracaj uwagę na linki, zanim je klikniesz. Linki możesz skopiować i najpierw je sprawdzić w narzędziach do sprawdzania reputacji witryny, czy jest bezpieczna, legalna oraz czy nie jest na czarnej liście. Takie narzędzia to URLVOID oraz SSLTRUST. Linki które podajemy są oczywiście w 100% bezpieczne 🙂

Share
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj nasz artykułx