Domeny internetowe – jaką nazwę wybrać?

Domeny internetowe i ich nazwa to coś więcej niż adres internetowy. To Twoja firma i Twoja ogólna tożsamość online. Dlatego Twoja nazwa domeny to Ty. Spraw, aby był rozpoznawalny, łatwy do zapamiętania i stanowił dumną reprezentację Ciebie i Twojej marki.

Domeny internetowe

Nazwa domeny jaką wybierzesz jest bardzo ważna. To od niej zależy w jaki sposób Twoja witryna będzie znana w Internecie. Jest to unikalny adres Twojej witryny w Internecie i będzie Twój, dopóki będziesz płacić roczną opłatę.

Użytkownicy, którzy znają Twoją domenę technicznie określaną jako adres URL (Uniform Resource Locator), mogą po prostu wpisać ją w pasku adresu przeglądarki i zostać tam przeniesieni. Inni będą mogli odkryć Twojego bloga za pomocą wyszukiwarek, takich jak Google.

Jakie rozszerzenie wybrać?

Kiedy wybierzesz nazwę domeny, jednym z twoich wyborów będzie to, jakiego rozszerzenia domeny użyć. Do wyboru są setki rozszerzeń domen. Oto zestawienie najpopularniejszych.

Oryginalne domeny internetowe najwyższego poziomu (TLD) obejmują rozszerzenia: .com, .net, .org, .int, .gov, .edu i .mil. Tylko niektóre z nich są dostępne do ogólnego użytku, a domena .com jest zdecydowanie najważniejsza i najczęściej używana.
Istnieje wiele krajowych domen najwyższego poziomu (ccTLD), w tym: . pl (Polska), .de (Niemcy), .au (Australia), .uk (Wielka Brytania) i wiele innych.
Istnieją również ogólne domeny internetowe najwyższego poziomu (gTLD) specyficzne dla danego tematu, , w tym: .online, .store, .website, .company oraz wiele innych.

Wybierz unikalną nazwę

Jeśli sam zajmujesz się marketingiem, najlepiej, jeśli będziesz mógł używać swojego imienia i nazwiska. Nawet jeśli sam nie zajmujesz się marketingiem, nie jest złym pomysłem zarejestrowanie swojej nazwy jako domeny teraz, na wypadek, gdybyś chciał jej używać w przyszłości. Jeśli reklamujesz swoją firmę, sprawdź, czy nazwa Twojej firmy (twojafirma.pl) jest dostępna.
Korzystając z wyszukiwarki, takiej jak Google, wyszukaj proponowany blog lub nazwę witryny. Czy Twoje wyszukiwanie pokazuje jakieś witryny o podobnych nazwach domen? Jeśli tak, wypróbuj inną nazwę. Nadanie swojej witrynie nazwy podobnej do innych istniejących witryn to pierwszy krok do niepowodzenia. Nie wybieraj też nazw istniejących w liczbie mnogiej ani nazw z błędami pisowni.
Wybierz co najmniej pięć słów lub fraz, które opisują kluczowy temat Twojej witryny. Zapisz je, a następnie połącz i dopasuj słowa, aby utworzyć możliwe nazwy domen. Wybierz taki, który dobrze brzmi i będzie niezapomniany.
Sporządź listę swoich nazw i spróbuj później na różne sposoby przeanalizować która będzie dla Ciebie najlepsza. Nie bój się pytać znajomych, co im się podoba. To najlepszy sposób, aby pomóc w wyborze nazwy domeny!

Nazwa łatwa do zapamiętania

Jeśli musisz przeliterować nazwę domeny więcej niż raz, aby była zrozumiała, to nie zadziała. Nazwa powinna być łatwa do zapamiętania i łatwa do wpisania w pasku adresu lub polu wyszukiwania.
Dlaczego prostota jest ważna? Ponieważ nie chcesz, aby przyszli odwiedzający błędnie wpisali Twoje imię i zostali skierowani do innej witryny. Klasycznym przykładem jest popularny portal społecznościowy Flickr.com, wprowadzony w 2005 roku. Cztery lata później firma musiała przejąć Flicker.com za dużą sumę pieniędzy, aby przekierować wielu odwiedzających, którzy błędnie pisali ich nazwę. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby mieć tę dziwnie pisaną nazwę, upewnij się, że dostępne są również typowe błędy pisowni, aby móc je zarejestrować i przekierować odwiedzających do domeny głównej.

Domeny internetowe – wybierz najlepsze rozszerzenie

Do 75% wszystkich stron internetowych używa rozszerzenia .com. Jest to nadal preferowane rozszerzenie i najłatwiejsze do zapamiętania. Jeśli Twoja nazwa numer jeden nie jest dostępna, spróbuj drugiej opcji, zanim będziesz musiał wybrać inne rozszerzenie. Jeśli chcesz prowadzić stronę tylko np. w języku polskim to warto w pierwszej kolejności wybrać domenę z rozszerzeniem .pl.

Domeny internetowe – długość nazwy

Krócej w tym przypadku znaczy lepiej. Jeśli nie możesz skrócić nazwy domeny do jednego niezapomnianego słowa (w dzisiejszych czasach prawie niemożliwe do uzyskania), rozważ dodanie jednego lub maksymalnie dwóch dodatkowych słów. Kombinacje dwóch słów świetnie sprawdzają się w przypadku zapadających w pamięć nazw. Nie używaj również akronimu. Ludzie nigdy nie zapamiętają liter, chyba że będzie to bardzo chwytliwa nazwa.

Legalność Twojej nazwy domeny

Po wybraniu najpopularniejszych opcji nazwy domeny upewnij się, że nie naruszasz niczyich znaków towarowych. Zawsze dobrze jest sprawdzić to przed rejestracją domeny, ponieważ może to być problem w przyszłości. Możesz mięc już długo działającą stronę, ale nagle ktoś się odezwie, że używasz nielegalnie czyjejś nazwy. Ponadto, jeśli zamierzasz dołączyć nazwy niektórych znanych produktów, takie jak Twitter lub Facebook, zapoznaj się z ich warunkami. Większość nie pozwoli Ci używać ich nazwy w jakiejkolwiek części Twojej domeny.

Liczby i znaki specjalne

Liczby i znaki specjalne (myślniki) powodują zamieszanie. Trzymaj się od nich z daleka za wszelką cenę. Nawet coś tak sprytnego jak numer1winternecie.pl spowoduje zamieszanie. Niech nazwa mówi sama za siebie.

Domeny internetowe – trendy

Wszystko, co dotyczy czegoś modnego, podobnie jak ten trend, zniknie. Trzymaj się klasycznej nazwy, która obejmie pokolenia i nie będzie związana z trendem lub modą. Decyzja o tym, czy coś jest trendem, czy też zostanie, jest kwestią osobistego osądu.
Musisz być absolutnie pewien, że kochasz swoją nazwę domeny. Po ustawieniu będziesz mieć go przez wiele lat. Jeśli później zdecydujesz się zmienić jego nazwę, stracisz czas, pieniądze, markę i rankingi w wyszukiwarkach. Nie zalecamy zmiany domeny, gdy Twoja strona działa już od dłuższego czasu.
Zanim zarejestrujesz żądaną nazwę domeny, zawsze dobrze jest sprawdzić sieci społecznościowe pod kątem tej samej nazwy. Aby utrzymać stałą nazwę witryny i budować markę, potrzebujesz łatwo dostępnej nazwy. Na przykład: sprawdź facebook.com/twoja_domena, twitter.com/twoja_domena – i je również zabezpiecz.

Jak sprawdzić czy dana domena jest wolna?

Wielu działających rejestratorów ma narzędzie do wyszukiwania wolnych nazw domen. Jak dana domena jest zajęta to mogą zostać wyświetlone propozycje podobnych nazw. W Polsce jeden z większych rejestratorów domen to nazwa.pl.
Wystarczy w pole wyszukiwania wpisać swoją nazwę.

Jak domena jest zajęta to pojawi się o tym komunikat. Do wyboru jest tutaj wiele rozszerzeń.

Domeny internetowe premium

Jeśli próbujesz uzyskać fajną krótką nazwę domeny, są duże szanse, że ta nazwa jest zajęta. Nie poddawaj się jednak zbyt szybko, wiele z tych domen jest na sprzedaż i czeka na swoich nowych właścicieli. Jeśli jesteś gotowy wydać dodatkowe złotówki, poświęć czas na badania i negocjuj ze sprzedawcą.

Trudną częścią kupowania domen jest to, że nie możesz tak naprawdę oszacować wartości (jak w przypadku samochodów, telefonów, komputerów itp.) do negocjacji. Istnieje wiele domen które zostały sprzedane za setki tysięcy złotych.
Nie ograniczaj się tylko do ceny wywoławczej domeny premium. Sprawdź, czy możesz skontaktować się ze sprzedawcą lub usługą, aby wynegocjować niższą cenę. Ta taktyka jest szczególnie skuteczna, jeśli domena jest w sprzedaży od dłuższego czasu.

Giełdy domen

Istnieją giełdy domen internetowych na których takie negocjacje można prowadzić np. aftermarket.pl czy premium.pl.
Inną możliwością jest to, że zamierzona nazwa domeny jest zarezerwowana, ale nie jest używana, nie jest publicznie wystawiona na sprzedaż ani nie jest wystawiona na aukcję. W takim przypadku spróbuj skontaktować się z właścicielem domeny, aby sprawdzić, czy chce ją sprzedać. Sprawdź, czy dane kontaktowe znajdują się na stronie. Jeśli nie, możesz spróbować go znaleźć, wyszukując informacje o właścicielu. Domeny internetowe polskie można sprawdzić na stronie https://www.dns.pl/whois
Jeśli nie czujesz się komfortowo, robiąc to samemu, możesz skorzystać z usług brokera, aby kupił dla Ciebie domenę. Niektórzy brokerzy nawiązali relacje z głównymi inwestorami domen. Pamiętaj jednak, że broker naliczy prowizję w wysokości od 10 do 15 procent całkowitej ceny sprzedaży.

Sprawdź historię domeny

Zanim kupisz już używaną domenę, będziesz chciał zobaczyć, co zostało opublikowane w tej domenie w przeszłości, aby upewnić się, że ma dobrą reputację. Nie chcesz kupować domeny, która zawiera treści dla dorosłych lub ma złą historię linków zwrotnych, którą być może będziesz musiał wyczyścić. Możesz posłużyć się stronę Archive.org aby zobaczyć, jakie treści znajdowały się na stronie w przeszłości.

Negocjacje

Bądź cierpliwy przy zakupie domeny premium, proces jest zupełnie inny niż prosta rejestracja domeny. Rzadko kiedy od razu osiągniesz wspólnie uzgodnioną cenę. Czasami czekanie na ofertę przez kilka tygodni i późniejsze negocjacje z właścicielem zaowocuje sukcesem w lepszej cenie.
Jeśli cena jest zbyt wysoka, spróbuj współpracować z właścicielem, aby uzgodnić umowę „dzierżawy na własność” lub „płatności częściowe” za nazwę domeny. W ten sposób nie będziesz musiał płacić dużej ilości pieniędzy z góry.
Jeśli właściciel zgodził się na sprzedaż domeny, postaraj się w miarę możliwości uzyskać umowę na piśmie. Albo lepiej, sporządź i podpisz umowę kupna z kupującym. Będzie to prawnie dyktować warunki zakupu i chronić obie strony. W następnym kroku będziesz musiał dokonać płatności. Nie przekazuj kupującemu pieniędzy po prostu po osiągnięciu porozumienia. Potrzebujesz bezpiecznej transakcji, aby chronić Cię przed wszelkimi nieuczciwymi działaniami. Giełdy wymienione wyżej proponują system płatności między sprzedającym i kupującym. Wszystko odbywa się bezpiecznie i możesz być pewny, że po zapłacie uzyskasz swoją kupioną domenę.
Nie spiesz się, ale nie zwlekaj też zbyt długo.

Share
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj nasz artykułx