Sklep internetowy – jak go założyć?

Sklep internetowy – jak go założyć?

Założenie sklepu nie musi być bardzo trudne ani drogie. Można to zrobić samemu lub skorzystać z pomocy firm które zajmują się tym profesjonalnie. Poniżej przedstawię kroki które trzeba przejść aby założyć sklep internetowy.

Krok 1. Najpierw wybierz produkt jaki chcesz sprzedawać.

Istnieją tutaj różne możliwości. Jeśli już posiadasz gotowy produkt który chcesz sprzedawać to możesz pominąć ten krok. Jeśli nie masz produktu i pomysłu na produkt to zachęcam do przeczytania artykułu „Jaki produkt wybrać do sklepu internetowego„.

sklep internetowy

Dodatkowo istnieje forma sprzedaży w której w ogóle nie masz kontaktu z produktem który sprzedajesz. Ten rodzaj sprzedaży to dropshipping który polega na tym, że sprzedajesz produkty innych firm. Oni się zajmują wysyłką, a Ty jako ich podwykonawca otrzymujesz tylko marżę jaką ustalisz w swoim sklepie. Więcej na temat w artykule „Dropshipping„.

Krok 2. Chcesz mieć sklep internetowy to znajdź najpierw odpowiednią platformę.

Istnieją główne dwie możliwości jeśli chodzi o wygodę tworzenia sklepu. Różnica jest w cenie oraz w sposobie opłaty za taki sklep.

1. Sklep internetowy gdzie jednorazowo płaci się licencję i używa się sklepu dożywotnio. Taki sklep wymaga nieco więcej umiejętności technicznych ponieważ instaluje się go samemu na własnym serwerze, trzeba go odpowiednio skonfigurować i zmodyfikować. Jest to najtańsza metoda jeśli chcemy mieć tani i zaawansowany sklep internetowy. Przykład takiego sklepu opisany jest u nas na podstronie „Sklepy internetowe„. Posiada on bardzo dużo funkcji i jest na bieżąco aktualizowany. Aktualizacje są oczywiście darmowe. W tym przypadku nie płacimy żadnego abonamentu i cieszymy się sklepem dożywotnio.
Koszty również mogą być tutaj różne w zależności od tego czy instalacją zajmujemy się sami czy zlecamy to firmie:

Zrób sklep samodzielnie

– jeśli zajmujemy się tym samodzielnie to ponosimy koszty domeny, serwera oraz jednorazowej licencji. Domena to koszt średnio 100zł rocznie, certyfikat SSL 150zł rocznie, serwer bez promocji ok 500zł rocznie, a dożywotnia licencja ok 500zł jednorazowo. W kolejnych latach opłacamy co rok domenę, certyfikat SSL oraz serwer. Oczywiście tutaj musimy mieć wiedze techniczną aby taki sklep zainstalować i skonfigurować.

Zleć zrobienie sklepu internetowego firmie

– jeśli zlecimy to innej firmie to koszty są mniejsze. Pełny pakiet w mojej firmie stworzenia sklepu to 900zł. W cenie jest domena, certyfikat SSL i serwer na rok oraz dożywotnia licencja. W kolejnych latach opłacany jest jedynie koszt domeny ok. 100zł (cena uzależniona od rejestratora domen), certyfikatu SSL oraz serwera również 100zł rocznie. Dlaczego za serwer płacimy mniej? Nie ma potrzeby kupować jednego serwera na jeden sklep. U nas wykupowane jest odpowiednia ilość miejsca na serwerze i dlatego koszty są mniejsze. W tym przypadku nie musimy mieć praktycznie żadnej wiedzy technicznej. Wszystkim zajmuje się firma która dodatkowo szkoli właściciela jak taki sklep obsługiwać. W cenie jest oczywiście pomoc techniczna w przypadku problemów z obsługa sklepu lub z różnymi sytuacjami awaryjnymi.

2. Sklep w którym płacimy miesięczny abonament. Taki sklep tworzy się bardzo prosto spośród gotowych szablonów. Nie instalujemy go na własnym serwerze, a utrzymywany jest na serwerze firmy która taki sklep sprzedaje. Nie musimy mieć tutaj tyle wiedzy technicznej co w opisanym sklepie wyżej. Te w najtańszej opcji nie zawierają aż tylu funkcji co sklepy opłacane jednorazowo. Jeśli chcemy jakiś dodatek to zazwyczaj jest on doliczany do abonamentu i opłacamy go dodatkowo miesięcznie. Zaletą takiego sklepu jest, że nie musimy martwić się o serwer oraz o pomoc techniczną.
Koszty takiego sklepu są uzależnione od platformy jaką wybierzemy. W pierwszym roku są zazwyczaj promocyjne. Później to koszty od 50 do 100 zł miesięcznie za podstawowy sklep + cena za różne dodatki. Do ceny doliczyć trzeba również cenę domeny ok 100zł rocznie oraz certyfikat SSL jeśli nie jest oferowany w cenie pakietu. Napisz do nas a wyślemy szczegółowy cennik takiego sklepu.

Krok 3. Uzyskaj domenę dla swojego sklepu internetowego.

Jeśli chcesz mieć swój sklep internetowy to musisz mieć również swoją domenę. Nazwa domeny identyfikuje nazwę Twojego sklepu. Dobra nazwa domeny jest kluczem do uruchomienia skutecznego sklepu internetowego. Buduje zaufanie klientów i pomaga budować Twoją markę.
Domenę możesz kupić samodzielnie u jednego z dostawców. Możemy to zrobić za Ciebie w ramach pakietu tworzenia sklepu opisanego wcześniej. Jaką nazwę wybrać? Przeczytaj w artykule „Domeny internetowe – jaką nazwę wybrać?”.

Krok 4. Wybierz szablon dla sklepu.

Dzięki szablonom (czasami znanymi jako motywy) możesz sprawić, że Twój sklep internetowy będzie wyglądać dobrze, nie będąc ekspertem od projektowania ani nie dotykając żadnego kodu!

Jak wybrać odpowiedni szablon?

Po zainstalowaniu sklepu będziesz miał dostęp do darmowych szablonów. Zadaj sobie te trzy pytania, aby dowiedzieć się, który szablon jest dla Ciebie odpowiedni:
– jakie funkcje ma mieć Twój sklep?
– jaki styl strony głównej chcesz?
– w jaki sposób klienci mają się poruszać się po Twoim sklepie?

Jakie funkcje chcesz mieć w swoim sklepie?

Funkcje są kluczowym elementem budowania sklepu internetowego. Zadaj sobie pytanie, co jest ważne dla Twojego sklepu internetowego: potrzebujesz map, galerii lub strony „o nas”?
Niektóre szablony oferują inny sposób wyświetlania różnych funkcji. Zastanów się, jakich funkcji potrzebuje Twój sklep, a następnie zrób listę oraz sprawdź co oferuje każdy z szablonów.

Jaki chcesz styl strony głównej?

Twoja strona główna to pierwsza rzecz, którą widzą Twoi klienci. To jak Twoja witryna sklepowa.
Klienci powinni być w stanie jednym rzutem oka dokładnie określić, jaki rodzaj działalności prowadzisz.
Twoja strona główna może być prostym obrazem, pokazem slajdów lub produktów. Zdecyduj, który wybrać na podstawie swoich celów biznesowych.
Na przykład sklepy sprzedające luksusowe produkty powinny przemawiać stylowymi zdjęciami. Sklepy sprzedające bardziej skomplikowane produkty mogą potrzebować prostszych zdjęć i większej ilości tekstu.

Jak chcesz, aby Twoi klienci poruszali się po Twoim sklepie?

Większość kupujących opuści sklep internetowy po 10-20 sekundach. Bardzo ważne jest, aby mogli bez problemu znaleźć to, czego szukają.
Gładki pasek nawigacyjny jest integralną częścią. Umożliwia klientom łatwe poruszanie się po witrynie i nagradza cię większą sprzedażą. Niezdarna nawigacja jest jak droga z mnóstwem wybojów i bez znaków drogowych. Klienci będą sfrustrowani, ponieważ nie będą mogli znaleźć tego, czego szukają.
Układaj strony od lewej do prawej, zaczynając od najważniejszej strony. Nie podawaj stron, które nie są ważne dla Twojej firmy – uwzględnij je jako pozycje menu rozwijanego.
Twój pasek nawigacyjny również powinien być czytelny. Internauci skanują stronę w kształcie litery „F”, więc najlepiej sprawdzają się sklepy, które mają charakterystyczny nagłówek i pasek boczny po lewej stronie.
Jeśli chodzi o kolor, potrzebujesz czegoś, co jest nieszkodliwe i pasuje do Twojej branży.

sklep internetowy

Krok 5. Dostosuj swój wybrany szablon.

Po wybraniu szablonu/motywu przejdź do narzędzia administracyjnego sklepu, aby rozpocząć dostosowywanie go pod swoje potrzeby.

Dostosowywanie jest łatwe i możesz zmienić prawie wszystko.
– rozmiar tekstu i czcionka
– schemat kolorów
– obrazy
– pozycjonowanie produktów
– osadzanie mediów społecznościowych
Oraz wiele innych elementów.

Krok 6. Dodaj swoje produkty.

Jak już stworzyłeś swój sklep internetowy to jest pora na kolejny krok czyli dodanie swoich produktów.

Najważniejsze rzeczy, których potrzebujesz, aby dodać produkt to:
– nazwa
– cena
– kategoria
– waga (dla produktów fizycznych)
– plik (dla produktów do pobrania, takich jak e-booki).
– stan magazynowy
– opis

Dodatkowo jeśli produkty mają różne warianty (np. kolory) to trzeba jeszcze dodać:
– ilość opcji dla każdego produktu (ten sam produkt, ale w innym rozmiarze lub kolorze)
– ilość wariantów produktu (połączenie dwóch opcji: np. niebieska koszulka w rozmiarze S)

Są trzy kluczowe elementy aby produkt dobrze się prezentował:

  • opisy produktów
  • zdjęcia produktów
  • kategorie produktów

Opis produktu

Opisy produktów muszą być przekonujące, należy unikać złożonych zdań, skrótów oraz bardzo długich zdań. Klient czytając opis może zdecydować czy kupić dany produkt czy nie. Sprzedawca musi przedstawić techniczne cechy swojego produktu oraz wyjaśnić korzyści jakie przyniesie klientowi.
Przy pisaniu opisów należy również pamiętać o SEO. Im większy ruch, tym większa sprzedaż . Podczas pisania opisów uwzględnij niektóre słowa kluczowe związane z Twoim produktem.

sklep internetowy

Jak zrobić najlepsze zdjęcia produktów?

Podobnie jak opis, Twoje obrazy powinny dokładnie odzwierciedlać to, co sprzedajesz. Twój sklep internetowy będzie przyciągał większa uwagę dzięki dobrym zdjęciom.

  • używaj obrazów wysokiej jakości – nigdy nie wybieraj obrazów, które są rozmazane lub zbyt małe.
  • upewnij się, że każdy obraz ma ten sam rozmiar – użyj narzędzia takiego jak Photoshop, aby zmienić rozmiar obrazów na ten sam wymiar.
  • rób własne zdjęcia – Używaj dobrego aparatu lub smartfona do robienia własnych zdjęć.
  • zapewnij opcję 360 stopni – upewnij się, że klienci mogą oglądać Twoje produkty pod każdym kątem. Załóżmy na przykład, że sprzedajesz buty online . Nie kupiłbyś pary tenisówek, gdybyś nie mógł zobaczyć, jak wyglądają ze wszystkich stron – więc zdecydowanie nie powinieneś ich sprzedawać bez pełnego widoku 360 stopni!
  • dodaj zdjęcia odmian produktu – upewnij się, że kupujący mogą oglądać produkt w pełnej gamie kolorów
  • opcja powiększenia – daj swoim klientom możliwość obejrzenia szczegółów produktu
  • dodaj funkcję „zajrzyj do środka” – jest to szczególnie ważne, jeśli sprzedajesz książki online , ponieważ pozwala potencjalnym klientom zajrzeć do wnętrza stron i sprawdzić, czy styl i treść książki jest odpowiednia
  • dodatkowo zdjęcia produktów powinny być zoptymalizowane. Możesz łatwo zoptymalizować zdjęcia za pomocą bezpłatnego narzędzia do kompresji online. Zasadniczo zmniejsza to rozmiar pliku obrazu bez zbytniego wpływu na jakość i może zdziałać cuda dla szybkości witryny! Obrazy to świetny sposób na zaprezentowanie Twoich produktów. Ale im więcej zdjęć ma Twój sklep, tym dłużej może potrwać ładowanie, więc optymalizacja jest bardzo ważna. Znalezienie odpowiedniej równowagi między zdjęciami najwyższej jakości a szybkością witryny ma kluczowe znaczenie.

Kategorie produktów?

Kategorie produktów to różne obszary, w których mogą znajdować się Twoje produkty, co ułatwia klientom znalezienie tego, czego szukają w Twoim sklepie. Najłatwiejszym sposobem tworzenia pomysłów na kategorie jest zadanie sobie pytania: czego byś chciał , gdybyś wylądował na swojej stronie?
Nie należy tutaj stosować dużej ilości kategorii. Może to utrudnić wyszukanie produktu przez klienta.

Jak już klient wejdzie w jedną z kategorii to należy mu wyświetlić dodatkowe opcje. Oto kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia strony kategorii produktów:

  • przedział cenowy – wyświetlanie przedziałów cenowych na stronie kategorii dodaje przejrzystości i uniemożliwia klientom przeglądanie produktów, na które nie mogą sobie pozwolić
  • polecane produkty – dobry sposób na poprowadzenie klientów przez preferowaną ścieżkę zakupową
  • opcje filtrowania – pozwól swoim klientom filtrować według rozmiaru, ceny lub marki. Im więcej opcji możesz im dać, tym są szczęśliwsi i tym więcej wydadzą pieniędzy
  • podaj dodatkowe informacje o produkcie – Twój klient przeszedł do określonej sekcji Twojego sklepu. Można założyć, że chcą uzyskać więcej informacji o produktach, które oglądają

Krok 7. Wybór metod płatności

Jest to ważny element konfiguracji sklepu. Sklepy mają już gotową integrację z najbardziej popularnymi firmami oferującymi szybkie płatności online.
Dowiedz się, skąd pochodzą Twoi klienci. Jeśli masz klientów z różnych krajów, upewnij się, że spełniasz potrzeby każdej narodowości. Na przykład kupujący w USA mają inne preferencje dotyczące płatności niż kupujący w Polsce. Nie wybieraj metody płatności bez wcześniejszego poznania potrzeb Twojego sklepu.

sklep internetowy

A co z bezpieczeństwem?

Bezpieczeństwo jest dużym zmartwieniem dla kupujących online. Ale możesz pozbyć się wszystkich ich zmartwień, jeśli zabezpieczysz swoją witrynę. I to prostsze niż myślisz! Twórcy sklepów internetowych rozwiązują to za Ciebie za pomocą certyfikatów SSL (Secure Socket Layer). SSL szyfruje dane użytkowników, dzięki czemu ich zakupy online są całkowicie bezpieczne. Klienci poczują się bezpiecznie robiąc zakupy w Twoim sklepie, a Google nagrodzi Twój sklep wyższymi rankingami. Niektóre przeglądarki blokują nawet strony które nie mają certyfikatu SSL.

Ile będą kosztować te opcje płatności?

Firmy udostępniające tego typu płatności pobierają sobie prowizję od płatności klienta. Zazwyczaj jest ona średnio od 1,5% do 2% za transakcję. Przed wyborem operatora warto zapoznać się z warunkami. Przed uruchomieniem systemu płatności wymagane jest podpisanie umowy z wybranym operatorem.

Krok 8. Sklep internetowy i wysyłka

Tutaj są dwie możliwości aby uruchomić wysyłki w swoim sklepie

  1. Możemy wybrać sami firmy wysyłkowe które chcemy oferować w naszym sklepie. W takim przypadku musimy zgłosić się do każdego i podpisać z nimi umowę. Możemy oferować różne formy wysyłki: kurierem, paczkomaty, Poczta Polska.
  2. Możemy skorzystać z serwisów skupiających różne firmy kurierskie. Tutaj korzystamy tylko z jednego serwisu i z tym serwisem się rozliczamy.
kurier

Należy również pamiętać, aby sprawdzić jakie integracje do wysyłek posiada nasz sklep. Jest to na tyle ważne, że jak jest zrobiona integracja to nie tracimy czasu na wygenerowanie listów przewozowych i nie musimy kopiować danych do wysyłki do osobnego formularza. Przy integracji wystarczą dwa kliknięcia i etykieta dotycząca konkretnego zamówienia jest gotowa do wydruku.

Krok 9. Przetestuj sklep

Przed zakończeniem tworzenia sklepu internetowego musisz wykonać jeden ważny krok: przetestować go. Przetestowanie sklepu to najlepszy sposób, aby upewnić się, że spełniasz potrzeby swoich klientów.
Podczas przeglądania i testowania swojego sklepu, sprawdź szczególną uwagę na:

Produkty i ceny

Testując swój sklep, zwróć szczególną uwagę na proces realizacji transakcji. Upewnij się że:

  • zamówienia działają we wszystkich metodach płatności
  • twoje opcje wysyłki i opłaty są prawidłowe i widoczne dla klientów
  • pozycje i ceny w Twoim koszyku są prawidłowe
  • działają rabaty/promocje i są dobrze naliczane
  • najprostszym sposobem przetestowania procesu zakupowego jest złożenie zamówienia, a następnie natychmiastowy zwrot pieniędzy. Jest to również dobra okazja do przetestowania procesu zwrotu pieniędzy, a także powiadomień e-mail.
sklep internetowy

Czy wszystkie funkcje sklepu poprawnie działają

Następnym krokiem jest upewnienie się, że Twój sklep rzeczywiście działa. Upewnij się, że działa każdy przycisk lub link. Twój pasek nawigacyjny powinien być łatwy w obsłudze i intuicyjny. Przechodź po różnych podstronach, klikaj we wszystko aby być pewnym, że wszystko działa. Poproś znajomych i rodzinę o przetestowanie Twojej witryny.

Sprawdź zawartość sklepu

Wielu sprzedawców popełnia błąd polegający na uruchomieniu sklepu internetowego, który jest pełen błędów w treści. To sprawia, że ​​Twój sklep wygląda na amatorski. Sprawdź swoje opisy i treści czy nie mają literówek i czy zdania są sensownie ułożone. Sprawdź gramatykę i poprawną pisownie słów. Pamiętaj, że te błędy zobaczy klient i może zrezygnować z zakupu.

Wersja sklepu na urządzenia mobilne

Ważne jest, aby Twoja witryna działała idealnie bez względu na to, z jakiego urządzenia korzysta Twój klient. Sprawdź, jak wygląda Twój sklep na różnych urządzeniach, a także jak funkcjonuje. Twój sklep musi być responsywny na urządzeniach mobilnych, tabletach i komputerach stacjonarnych. Można to łatwo sprawdzić w ogólnodostępnych narzędziach lub samemu na różnych urządzeniach.

Różne przeglądarki

Twoi klienci będą korzystać nie tylko z różnych urządzeń – będą też korzystać z różnych przeglądarek. Konstruktorzy sklepów internetowych obsługują większość głównych przeglądarek, więc powinno być dobrze. Warto jednak poświęcić parę minut i sprawdzić to samemu.

Krok 10. Uporządkuj ustawienia sklepu

Zanim opublikujesz sklep, ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, to dokładnie sprawdzić ustawienia swojego sklepu! Bez odpowiednich ustawień Twój sklep nie będzie działał poprawnie.

Przejdź do sekcji Ustawienia sklepu na swojej platformie i wypełnij swoje preferencje.

  • język : wybierz główny język sklepu
  • waluta: wybierz preferowaną walutę
  • adres : wyświetl swoje informacje kontaktowe
  • nazwa sklepu : nazwa ta pojawi się w e-mailach, na stronie głównej i w wyszukiwarkach
  • dane kontaktowe : publiczny numer telefonu i adres e-mail do kontaktu z klientem
  • ustawienia zamówienia : określ, czy dodać podatek do ceny produktu, czy nie
  • ustawienia produktu : możesz zdecydować, jakie informacje wyświetlać klientom, takie jak waga lub ocena produktu, opinie czy numery seryjne produktów
  • jeśli nie masz pewności, co oznaczają te i inne bardziej niejasne ustawienia, zapytaj zespół pomocy technicznej lub skorzystaj z działu pomoc.

Krok 11. Opublikuj sklep internetowy

Jeśli:

  • przetestowałeś proces realizacji zamówienia (ze wszystkimi opcjami płatności) i sprawdziłeś, czy wszystkie podatki i stawki za wysyłkę są obliczone prawidłowo, właściwe produkty pojawiają się w koszyku we właściwych cenach i poprawnie działają naliczenia rabatów i zniżek
  • dokładnie sprawdziłeś sklep w celu sprawdzenia błędów
  • przetestowałeś wszystkie powyższe kroki na różnych urządzeniach
  • sprawdziłeś ustawienia swojego sklepu internetowego

Jak założyć sklep internetowy? Już to zrobiłeś i jesteś gotowy na opublikowanie swojego sklepu. Gratuluję!

Jeśli chciałbyś uzyskać pomoc w tworzeniu sklepu lub jeśli chciałbyś poznać moją ofertę na stworzenie takiego sklepu to zapraszam do kontaktu poprzez formularz poniżej. Cena stworzenia profesjonalnego sklepu jest bardzo niska więc zapraszam już teraz. Otrzymasz gotowy sklep w którym pozostanie tylko dodanie swoich produktów. Zapraszam do kontaktu po więcej informacji.



    Share
    0 0 votes
    Article Rating
    Subscribe
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Skomentuj nasz artykułx